H Διατροφή στην Παιδική Σχολή Σωτηρίου
H παιδική ηλικία είναι η καταλληλότερη για να αποκτήσει ο άνθρωπος σωστές και γερές βάσεις στη διατροφή του. Τα παιδιά διαμορφώνουν τις διατροφικές συνήθειες που θα τα ακολουθούν σε ολόκληρη τη ζωή τους. Στην Παιδική Σχολή Σωτηρίου τοποθετούμε τη διατροφή στις πρώτες θέσεις των τομέων ευθύνης του σχολείου.
![](https://www.pss.edu.gr/index.php?quix-image=media/quixnxt/storage/images/assets/chef-cooking_800.png&dirs=assets 800w,https://www.pss.edu.gr/index.php?quix-image=media/quixnxt/storage/images/assets/chef-cooking_669.png&dirs=assets 669w,https://www.pss.edu.gr/index.php?quix-image=media/quixnxt/storage/images/assets/chef-cooking_560.png&dirs=assets 560w,https://www.pss.edu.gr/index.php?quix-image=media/quixnxt/storage/images/assets/chef-cooking_468.png&dirs=assets 468w,https://www.pss.edu.gr/index.php?quix-image=media/quixnxt/storage/images/assets/chef-cooking_392.png&dirs=assets 392w,https://www.pss.edu.gr/index.php?quix-image=media/quixnxt/storage/images/assets/chef-cooking_327.png&dirs=assets 327w)
![NutriSchool](https://www.pss.edu.gr/index.php?quix-image=media/quixnxt/storage/images/assets/healthy-food-paidiki-sxoli-sotiriou_1000.jpg&dirs=assets 1000w,https://www.pss.edu.gr/index.php?quix-image=media/quixnxt/storage/images/assets/healthy-food-paidiki-sxoli-sotiriou_836.jpg&dirs=assets 836w,https://www.pss.edu.gr/index.php?quix-image=media/quixnxt/storage/images/assets/healthy-food-paidiki-sxoli-sotiriou_700.jpg&dirs=assets 700w,https://www.pss.edu.gr/index.php?quix-image=media/quixnxt/storage/images/assets/healthy-food-paidiki-sxoli-sotiriou_585.jpg&dirs=assets 585w,https://www.pss.edu.gr/index.php?quix-image=media/quixnxt/storage/images/assets/healthy-food-paidiki-sxoli-sotiriou_489.jpg&dirs=assets 489w,https://www.pss.edu.gr/index.php?quix-image=media/quixnxt/storage/images/assets/healthy-food-paidiki-sxoli-sotiriou_409.jpg&dirs=assets 409w,https://www.pss.edu.gr/index.php?quix-image=media/quixnxt/storage/images/assets/healthy-food-paidiki-sxoli-sotiriou_342.jpg&dirs=assets 342w)
![Τρώμε υγεινά - Παιδική Σχολή Σωτηρίου](https://www.pss.edu.gr/index.php?quix-image=media/quixnxt/storage/images/assets/eating-healthy_877.png&dirs=assets 877w,https://www.pss.edu.gr/index.php?quix-image=media/quixnxt/storage/images/assets/eating-healthy_733.png&dirs=assets 733w,https://www.pss.edu.gr/index.php?quix-image=media/quixnxt/storage/images/assets/eating-healthy_613.png&dirs=assets 613w,https://www.pss.edu.gr/index.php?quix-image=media/quixnxt/storage/images/assets/eating-healthy_513.png&dirs=assets 513w,https://www.pss.edu.gr/index.php?quix-image=media/quixnxt/storage/images/assets/eating-healthy_429.png&dirs=assets 429w,https://www.pss.edu.gr/index.php?quix-image=media/quixnxt/storage/images/assets/eating-healthy_359.png&dirs=assets 359w)
Τρώμε υγιεινά & στο μενού μας
Περιορίσαμε το αλάτι στο ελάχιστο. Αντικαταστήσαμε τη λευκή ζάχαρη με καστανή, μέλι ή αποξηραμένα φρούτα. Προτιμήσαμε το αλεύρι και τα δημητριακά ολικής άλεσης. Αποφύγαμε τη χρήση αλλαντικών και επεξεργασμένων ειδών κρέατος. Ακολουθήσαμε τις αρχές της Μεσογειακής Διατροφής.
![Μαγειρεύουμε υγειινά - Παιδική Σχολή Σωτηρίου](https://www.pss.edu.gr/index.php?quix-image=media/quixnxt/storage/images/assets/cooking-healthy_877.png&dirs=assets 877w,https://www.pss.edu.gr/index.php?quix-image=media/quixnxt/storage/images/assets/cooking-healthy_733.png&dirs=assets 733w,https://www.pss.edu.gr/index.php?quix-image=media/quixnxt/storage/images/assets/cooking-healthy_613.png&dirs=assets 613w,https://www.pss.edu.gr/index.php?quix-image=media/quixnxt/storage/images/assets/cooking-healthy_513.png&dirs=assets 513w,https://www.pss.edu.gr/index.php?quix-image=media/quixnxt/storage/images/assets/cooking-healthy_429.png&dirs=assets 429w,https://www.pss.edu.gr/index.php?quix-image=media/quixnxt/storage/images/assets/cooking-healthy_359.png&dirs=assets 359w)
Μαγειρεύουμε στο σχολείο
Στο σχολείο σερβίρονται τα δύο βασικά γεύματα της ημέρας, το πρωινό και το μεσημεριανό. Είτε στην αίθουσα της τραπεζαρίας, είτε στην τραπεζαρία της αυλής, φροντίζουμε τα πιάτα να φτάνουν στο τραπέζι των παιδιών ζεστά και προσεγμένα.
Nutri Tips
![](https://www.pss.edu.gr/index.php?quix-image=media/quixnxt/storage/images/divider-line_626.png 626w,https://www.pss.edu.gr/index.php?quix-image=media/quixnxt/storage/images/divider-line_523.png 523w,https://www.pss.edu.gr/index.php?quix-image=media/quixnxt/storage/images/divider-line_438.png 438w,https://www.pss.edu.gr/index.php?quix-image=media/quixnxt/storage/images/divider-line_366.png 366w)
Κάθε μήνα μαζί με το μηνιαίο μενού του σχολείου μας, θα λαμβάνετε και το διατροφικό tip του μήνα, το οποίο επιμελείται η ομάδα του Nutrischool. Οι διατροφικές συνήθειες και η σχέση του παιδιού με την τροφή χτίζεται καθημερινά. Τα διατροφικά tips που μοιραζόμαστε μαζί σας έχουν σαν σκοπό να υιοθετήσουμε συνήθειες που θα βοηθήσουν τα παιδιά μας να αποκτήσουν υψηλή διατροφική συνείδηση.
Επίσης, όπως θα παρατηρήσετε και εσείς, σε κάθε μηνιαίο μενού πρωταγωνιστούν ένα με δύο εποχιακά λαχανικά, τα οποία συμπεριλαμβάνονται σταθερά σε κάποιες απο τις συνταγές του μήνα. Στόχος μας είναι τα παιδιά να έχουν ποικιλία στη διατροφή τους.
![Γνωρίστε μας από κοντά](https://www.pss.edu.gr/images/assets/family.png)
![Γνωρίστε μας από κοντά](https://www.pss.edu.gr/images/banners/logo-splash.png)